Види об’єктивів

Давайте розташуємо об’єктиви таблицею, від мінімального фокусної відстані до нескінченності, і опишемо їх основні характеристики і призначення.

 

Тепер розглянемо докладніше, для чого нам потрібен кожен тип об’єктивів окремо – це і визначитися допоможе, чи варто їх купувати і з якою метою.

 

Риб’яче око, надширококутний об’єктив

Об’єктиви типу “риб’яче око” характеризуються дуже широким кутом охоплення навколишнього простору – при стандартному 180 ° по діагоналі кропнутого кадра їм конкурентів просто немає. За традицією, маркування на цих об’єктивах зворотна, спочатку мінімальне діафрагмове число, потім через риску фокусна відстань. В цьому напрямку рекордсменом є Sigma, яка випустила об’єктив з фокусною відстанню 4.5 мм і відносним отвором 2.8 – відповідно, і коштує він казково, зате і картинку дає, яка охоплює більше 180 ° … не знаю, кому як, а в мене таке уявити не виходить.

Втім, за такий широкий кут охоплення (практично все, що здатні побачити наші очі, не рухаючись, разом з периферійним зором) і платити доводиться непогану ціну. Ні, ми не маємо на увазі ті казкові гроші за згадану нами Sigma, все набагато простіше: через надшироке охоплення оптичні викривлення об’єктиву стають практично такими ж, як вигин його передньої лінзи – не дарма ж його назвали «риб’ячим оком» (мабуть, винахідники були в курсі особливостей риб’ячої морфології). Втім, фотографи страждали від цього недовго, навчившись використовувати ці слабкості собі в плюс – об’єктив чудово викривляє перспективу і має практично нескінченну ГРИП з півметра вже при діафрагмі 5.6, тобто можна зняти людини з рівня 20 см над головою, і голова в кадрі буде величезною, а ніжки нагадають нам про карликів. Цікаво викривляє він і лінійні об’єкти – колони з боків кадру вигинаються назовні, тільки кола залишаються колами (на худий кінець, еліпсами), а от всі інші об’єкти «пливуть».

В цілому, об’єктив вважається скоріше непоганою розважалочкой (майже 100% випадків його використання припадає на експерименти), ніж серйозним інструментом – що вірно, навіть в тісному приміщенні людині не сподобається бути вигнутим по краях кадру, нехай і разом з колонами.

 

Ширококутовий об’єктив

«Ширик» – необхідний інструмент фотографа-пейзажиста і репортера, що знімає тісні корпоративи або вечірки. ЕФР тут починаються з 15-16 мм (на прикладі представлена ​​Tokina 12-24, що становить 18-36 мм), дозволяють охопити 90 ° і навіть трохи більше, що «за очі» досить для зйомки навіть в кімнаті. Зазвичай стверджується, що для ширика абсолютно необов’язкова «велика дірка» 2.8 – проте, з цим навряд чи погодяться професіонали-корпоративщики, яким часто доводиться працювати хіба що не в непроглядній пітьмі, а людей тут можна зустріти різних, в тому числі і тих, хто боїться денного світла , з яким вони можуть сплутати імпульс спалаху.

Перевага звичайного лінійного ширококутника перед «риб’ячим оком» – картинка майже без викривлень (чим вища ціна, тим менше сферичних викривлень і тим більше відносний отвір), а недолік – майже в два рази менший кут охоплення.

Об’єктив також можна використовувати для викривлення пропорцій об’єктів – при зйомці об’єктів з кута, поблизу, він візуально «стискає» їх (якщо ви бачили, як картинка в 16:9 показується на телевізорі 4:3, зрозумієте), так як око сприймає картинку як нормальну (зняту «нормальним» об’єктивом), а вона ширококутна.

Зверніть увагу, що люди, які стоять по краях горизонтального кадру, помітно товстіють і зменшують у вазі тільки в міру наближення до центру кадру.

 

Нормальний об’єктив

В плівкові часи «нормальним» (стандартним) об’єктивом вважався «полтинник», але з настанням часів зменшених матриць (все-таки, повний кадр зараз дорогий для ентузіаста) йому на зміну приходить 35-мм об’єктив, хоча багато хто так і продовжують користуватися полтинниками, нехай і кут охоплення у них скоротився зовсім до помірного портретника.

Нормального в об’єктиві не багато – якщо виключити людський периферичний зір, 50-міліметровий об’єктив дає абсолютно таку ж картинку, яку бачить людина, а тому всі пропорції дотримуються (ширококутні цим і відрізняються – вони просто захоплюють частину поля з периферичного зору). Власне, раніше цього було достатньо – далі здійснювався просто «зум ногами». Сьогодні йому на зміну прийшов справжній зум.

По суті, звичайно, замінити полтинник нічим – це та сама грань між ширококутним і довгофокусним об’єктивом, на якій виросло не одне покоління успішних фотографів. Зазвичай його роблять досить светосильним, близько f / 1.8, причому за смішні гроші, близько 100 баксів, на що багато ведуться – проте, коли навколо все з зумами, об’єктив по універсальності все ж програє, зате швидко вчить фотографа грі в рамках кадру. Іншими словами, об’єктиви такого типу швидше для навчання, ніж для повсякденного використання в різних ситуаціях – і кут недостатній для приміщення, і портрет нормальний не дуже-то знімеш.

 

Універсальний об’єктив, кит

Купуючи першу зеркалку, обов’язково беріть її в комплекті з «китом» – виробники роблять хитрий хід, спрямований на збут саме своїх, «рідних» стекол, знижуючи ціну на штатник нижче її ринкової вартості (тобто, якщо будете купувати такий об’єктив новим окремо від фотоапарата, в сумі різниця складе 100-200 доларів, які можна витратити як раз на полтинник). Якість штатника не дуже яке, але побачите це ви тільки через рік-два зйомки, та й то, якщо пощастить – а на той час, може, і його пластмасовий корпус почне служити не так вірно, як в минулі часи.

По суті, функціонально штатні зуми замінили стандартні полтиники – ЕФР 50 мм сьогодні знаходиться посередині їх діапазону (у випадку з 18-55, звичайно). Виходить, що той самий полтинник просто розширили можливістю зуму, і все, залишивши сам полтинник. Бачите циферку 35? Це він і є.

Перевага «кити» перед «полтиником» – в функціональному плані, так як він і в кімнаті дозволяє знімати обстановку, і портрети непогані з нього виходять, треба лише кільце зуму покрутити. Недоліки теж очевидні – за якістю він завжди програє, правда, це на початку творчого шляху можна сміливо скинути з рахунків, так як кращого об’єктива для навчання годі й шукати.

 

Портретний об’єктив

Не шукайте напис portrait на цьому об’єктиві – таких не буває. Портретний об’єктив просто має фокусну відстань ЕФР 85-120 мм, в залежності від смаку фотографа. Причина проста: спілкуючись з людиною, більшість з нас дивиться на співрозмовника обома очима, а тому ми звикли бачити зовсім певний ракурс, і тільки люди з односторонніми вадами зору бачать опонентів по-іншому – втім, з меншістю ніхто ніколи не рахувався, і циники- фотографи не виняток. Щоб зрозуміти цих людей, не змінюючи позиції, закрийте одне око рукою і подивіться, як сильно змінився ракурс: розширилися скули, приховалися вуха, розповзся ніс … подобається? А причина проста: дивлячись двома очима, світло від об’єкта (звичайно відбитий – за життя мало хто світиться особисто) поширюється в одному напрямку, практично не сходячись, а одним ми змушуємо його сходитися в одну точку під кутом. Виправити ситуацію можна, зробивши цей кут гострішим, щоб крайні промені були ближчі до паралельних лініях, що ми маємо, дивлячись на об’єкт двома очима – не фонтан, звичайно, але це найкраще з того, що ми маємо … адже у об’єктива всього один орган зору.

Звичайно, портрети і знімаються з деякого віддалення (знову згадуємо «зум ногами»), в залежності від того, що потрібно: великий план, погрудний, поясний або в повний зріст – вузький кут охоплення об’єктива сам «наблизить» нас до об’єкту.

Зверніть увагу, що є купа різних портретних об’єктивів – на них за своїми технічними характеристиками схожі макро-об’єктиви, але вимоги в обох випадках різні: «портретник» повинен не тільки давати різку картинку в зоні фокусу, він ще й фон повинен розмивати красиво (якщо знаєте, що таке «боке», зрозумієте), в той час як від «макрика» потрібно тільки різкість.

 

Макрооб’єктив

Макрофотографія – мало не єдиний напрямок у фотографії, де все або майже все залежить від техніки, яка використовується для зйомки. Безумовно, художнє чуття тут важливо, але хороший об’єктив свою роботу за вас зробить куди краще – саме тому багато новачків саме з макро і починають. Макрооб’єктив – це будь-який об’єктив з написом «macro» або «micro», що не просто виділяє його серед інших як крутого пацана, а просто дозволяє йому фокусуватися з більш близької відстані. Якщо подивитеся таблицю характеристик об’єктиву, побачите параметр «мінімальна дистанція фокусування», яка у сучасних об’єктивів може становити 35-38 см, а у макрооб’єктивів – 5 см і менше. Звичайно, який об’єктив, така у нього і робота в макро – якщо не хочете багато шаманити в Фотошопі з доведенням результатів, купуйте відразу хороший, хоча макроігри, напевно, теж не варто робити захопленням на все життя.

Звичайно, добре мати швидкий двигун фокусування, але це зовсім не обов’язково – зловити бджолу на льоту навіть з швидким автофокусом не вийде, і треба користуватися префокусом і функцією його блокування укупі з серійною зйомкою. А ось відкрита діафрагма тут відіграє подвійну роль: «велика дірка» дозволяє знімати при поганому освітленні, але бажаної глибини різкості, необхідної для макро, не дає, так що дірку все одно треба затискати. Втім, в деяких випадках надмала ГРИП, характерна для макро, дає непогані результати. Зверніть увагу, що самі бюджетні моделі об’єктивів (на зразок тієї, що на фото) «милять» картинку, тобто чіткості, за яку цінують макро, не дає – так, це можна компенсувати в редакторі, але все одно вже буде не те.

 

За ідеєю, макрооб’єктив, як і портретник, просто не має права бути універсальним – обидва мають досить вузьке застосування і, як наслідок, особливості конструктиву і якості, а тому, повинні купуватися тільки під ці цілі. Звичайно, можете знімати портрети макрооб’єктивом, але якщо іншого немає, хіба хто заборонить?

 

Довгофокусний об’єктив, телеоб’єктив

Об’єктив, який часто дозволяє «підібратися ближче», того не роблячи – як правило, такі об’єктиви, самі по собі, довші, у порівнянні з усіма, про які ми говорили вище. Саме ними часто міряються фотографи, хоча, здавалося б, сенсу немає – ну знімеш ти пташку в небі або місяць там же, а потім підеш на будь-який хостинг і туди заллєш, забезпечивши відповідними тегами, зате потім, відсортувавши за цими тегами, отримаєш ще пару тисяч подібних кадрів від інших користувачів, і его при цьому сильно постраждає. Так, з нами не погодяться репортери – їх такі об’єктиви годують (не такі, як на фото, а довші і товщі – якраз в їх роботі розмір має значення), тому що підібратися до президента ближче і пхати йому в лоб потужним стробом дозволяють далеко не всім.

Знімають даними об’єктивом, як правило, державних діячів, покази мод, сусідок з будинку навпроти в негліже і без негліже. Ах так, ще місяць і пташок – врешті-решт, ми так рідко їх бачимо в житті.