Діафрагма фотоапарата

Дана стаття про те, що таке діафрагма фотоапарата, перш за все, присвячена новачкам у фотографії, але так само буде корисна і для умілих фотографів.

 

Що таке діафрагма?

 

Щоб правильно навчитися фотографувати, необхідно чітко знати головні положення в фотографії, а саме: експозиція, діафрагма (що таке глибина різкості), витримка. Ця фото стаття повністю присвячена одному з найважливіших параметрів фотозйомки – діафрагми.

 

Діафрагма – це розмір (діаметр) отвору, за допомогою якого в об’єктиві фотокамери можна діяти на характеристики і якість перш за все нерухомого зображення.

 

Отвір, про який йде мова, змінюється за допомогою пелюсток на лінзі (див. малюнок нижче).

 

Найскладніший для початківців фотолюбителів, які бажають знати, як навчитися професійно фотографувати, момент полягає в тому, що величини, в яких вимірюється діафрагми – це зворотні значення відносного отвору об’єктива. Тобто, щоб збільшити кількість прохідного світлового потоку, необхідно збільшувати цей отвір (діаметр), це значить треба «при відкрити» діафрагму, а саме виставити менше числове значення діафрагми.

 

Резюмуємо: чим більше число діафрагми, тим менше пройде світла через об’єктив. Чим менше це число, тим більше світла пропустить об’єктив. Тобто все навпаки. Велика діафрагма позначається меншим числом. Менша діафрагма (менша дірка для світла) – великим числом діафрагми.

 

Що з цифрами відбувається в реальності. Щоб світловий потік скоротити в два рази, потрібно вдвічі зменшити отвір діафрагми, діаметр при цьому змінюється в (корінь з двох – згадуємо геометрію) 1,41 рази. Використовувані діафрагменні значення пов’язані саме з діаметром отвору в об’єктиві (створюваним пелюстками), тому виходить ряд чисел, кожне з яких в 1,4 рази більше попереднього:

 

f/1,4; f/2; f/2,8; f/4; f/5,6 і т.д.

 

Таким чином, наприклад, змінюючи діафрагму зі значення f/2 на f/2,8 послаблює потік світла в два рази.

 

Для чого потрібна діафрагма фотоапарата?

 

Діафрагма фотоапарата – це характеристика, яка впливає відразу на дві властивості зображення: светосилу (кількості світла, що проходить всередину фотоапарата) і глибину різкості (відстань від камери між ближньою і дальньою межами, предмети в якому знаходяться в фокусі, тобто чітко видно і не розмиті ).

 

Фізично діафрагма фотоапарата – це опис діаметра відкритого отвора в об’єктиві. Ми згадували вище, що діафрагма фотоапарата – це тонкі металеві пелюстки, що знаходяться по колу вздовж обода об’єктива. У момент зйомки вони можуть закривати потік світла, з’єднуючись і утворювати малий діаметр.

 

Чим якісніший об’єктив, тим пелюсток таких більше і на зображенні можна відрізнити рівні краї і угловаті края розмитих світлових точок:

 

Якість розмиття – це лише якість об’єктива. Щоб показати, як працює діафрагма фотоапарата, наведу приклад серії фотографій:

 

Зліва: закрита діафрагма. В різкості майже весь кадр: від краю стаканчика до столу.

 

Справа: відкрита діафрагма. В різкості тільки вміст стаканчика, а все, що віддаляється, плавно виходить із зони глибини різкості.

 

Як кількість світла залежить від діафрагми фотоапарата?

 

Чим більше відкриті пелюстки об’єктива камери, тим більше світла проходить на світлочутливий елемент (матриця фотоапарата або плівку). У денний світлий час доби можна легко регулювати і контролювати діафрагму фотоапарата, не хвилюючись за ту саму кількість світла.

 

Але! Коли загальна освітленість об’єкту, що знімається мала, ваша фотографія може вийти темної, якщо закрити діафрагму фотоапарата. Ви скажете, що можна збільшити ISO (чутливість). Вірно. Але у чутливості є шумові характеристики, які можуть вам перешкодити при обробці і друку фотографії. Ви відповісте: збільшуємо витримку. Також вірно для того випадку, якщо ви запаслися штативом, щоб при витримці більше 1/125 ваш кадр містив якісь різкі деталі.