Основні рекомендації по виготовленню художніх знімків

1. Як зробити вдалий кадр будь-яким фотоапаратом

 

1.1. Тримайте камеру завжди напоготові

Згадайте, як багато цікавих і дивовижних моментів вашого життя ви упустили тільки тому, що у вас не було з собою фотоапарата. Тому фотоапарат повинен бути завжди під рукою. Найбільш виразними виходять несподівані знімки. щоб їх зробити, ви повинні носити фотоапарат з собою. Якщо ваш фотоапарат занадто великий для того, щоб завжди бути під рукою, подумайте про те, щоб придбати більш дешеву компактну модель.

 

1.2. Тримайтеся ближче до об’єкту зйомки

Початківці фотолюбителі повинні керуватися простим правилом: чим ближче ви перебуваєте до об’єкта зйомки, тим краще вийдуть фотографії. Дотримання цього правила дозволить видалити з кадру непотрібні елементи фону і більш чітко виділити деталі, що знімається. Перш ніж зробити знімок, подумайте, наскільки слід наблизитися до об’єкта, щоб фотографія вийшла більш чіткої і цікавою. перевірте по інструкції, з якого мінімальної відстані можна знімати за допомогою вашого фотоапарата. Більшість компактних фотоапаратів не дозволяють знімати з відстаней ближче ніж 1,2 метра.

 

 

1.3. Знімайте людей в дії

 

Знімайте людей в дії! Тоді фотографії будуть живими і цікавими. Якщо не хочете, щоб знімаючи сюжети здавалися статичними і неживими, попросіть тих, кого ви знімаєте, чим-небудь зайнятися. В цьому випадку з їхніх обличь зникне напруженість, вони будуть виглядати розкутими і природними.

 

 

 

1.4. Вибирайте простий фон

 

Простий фон не відволікає увагу від головного об’єкту зйомки. Фотографії при цьому виходять більш виразними. Намагайтеся розташовувати об’єкт зйомки на спокійному без зайвих деталей фону, а якщо це неможливо, то вибирайте точку зйомки таким чином, щоб деталі заднього плану виявилися за межами кадру.

 

 

 

1.5. Не розміщуйте об’єкт зйомки в самому центрі кадру

 

Нічого страшного, якщо сюжетно важлива деталь знімка виявиться декілька зміщеною щодо центру кадру (центру поля зору видошукача). Навпаки, зміщення основного об’єкта зйомки щодо центру до дасть знімку велику динамічність і візуальну привабливість.

 

 

1.6. Включайте в кадр елементи переднього плану

 

Знімаючи міський або лісовий пейзаж, намагайтеся включити на передній план кадру який-небудь предмет. Елементи переднього плану надають знімку просторову глибину та об’єм.

 

 

1.7. Вибирайте найкращі умови освітлення об’єкта

 

Для нормального експонування знімка необхідно, щоб вона отримала достатню кількість світла. Гарне освітлення сцени, що знімається робить знімки більш цікавими, об’ємними, забезпечує отримання яскравих насичених кольорів і виділяє сюжетно важливий елемент кадру. Яскраве сонячне світло – один з багатьох варіантів хорошого освітлення.

 

 

Деякі фотолюбителі з подивом дізнаються, що затягнуте хмарами небо створює найкращі умови освітлення для зйомки людей. Яскраве сонце змушує людей жмуритися, закривати очі і створює різкі тіні на обличчі. А в похмуру погоду, навпаки, освітлення настільки м’яке, що обличчя виглядають плоскими, оскільки практично повністю відсутні тіні.

 

 

1.8. Міцно тримайте фотоапарат в руках

 

Іноді гарні знімки виявляються зіпсованими через недотримання елементарних вимог. Нерухомість фотоапарата в момент натискання кнопки спуску затвора є основною умовою отримання чітких знімків. Натискайте спускову кнопку плавно, без ривків. Пам’ятайте про те, що навіть незначне зміщення фотоапарата в момент зйомки призведе до змазування зображення. Для забезпечення нерухомості фотоапарата використовуйте будь-яку опору – стіну, стовбур дерева або штатив.

 

 

1.9. Користуйтеся вбудованим спалахом

 

Ви можете поліпшити якість фотографій, якщо скористаєтесь усіма перевагами фотоспалаху, вбудованої в більшість компактних фотоапаратів. Вона підсвічує об’єкт при зйомці в приміщенні з недостатнім освітленням і дозволяє уникнути змазування зображення при зйомці динамічного сюжету на відкритому повітрі.

 

 

 

Переконайтеся в тому, що відстань до об’єкта зйомки не перевищує дальності дії фотоспалаху. Тільки за цієї умови об’єкт буде добре освітлений. Як правило, спалах компактного аматорського фотоапарата діє в діапазоні від 1,5 до 4 метрів. Цей діапазон можна уточнити, звернувшись до інструкції для фотоапарата.

 

 

Фотоспалах може поліпшити якість фотографій, знятих в приміщенні або на вулиці. Зйомка зі спалахом поза приміщеннями пом’якшить тіні і зробить кольори більш яскравими.

 

 

Вивчи можливість спалаху:

 • Вбудовані в фотоапарат спалахи, як правило, мають граничну відстань до 5-6 метрів
 • Переконайся, що об’єкт фотографування знаходиться не далі цієї відстані.
 • звірися з інструкцією фотоапарата, щоб з’ясувати мінімальну та максимальну відстань до об’єкта фотозйомки. Це забезпечує хорошу якість знімків

Користуйся спалахом на відкритому повітрі:

 

 • Яскраве світло може бути причиною тіней на об’єкті фотозйомки, особливо на обличчях

 

 

 

Уникайте відбитого від спалаху світла:

 

 • Коли ти користуєшся спалахом, подивися навколо на відбиваючі поверхні, такі як дзеркала, вікна, окуляри і стінні панелі
 • Встань під кутом до цих поверхонь, щоб уникнути яскравих відблисків на знімках

 

 

1.10. Створи сценічну картину

 

 

Вивчи пейзаж, помісти об’єкт зйомки в стороні від центру кадру. Коли робиш пейзажні фотознімки, додай кілька чітких ліній, таких як дорога, паркан або струмок. Це приверне увагу до об’єкту зйомки.

 

 

 

1.11. Змінюй напрям фотозйомки

 

 

Не стій на одному місці. Чим більше будеш нагинатися і тягнутися, щоб знайти потрібний кут зйомки, тим краще буде знімок.

 

 

 

2. Перевір освітлення перш, ніж фотографувати

 

Фронтальне освітлення (через вашу спини) дає непоганий результат і є найпростішим способом освітлення. При цьому всі кольори передаються найбільш яскраво. Чітко вимальовуються границі об’єкта фотозйомки. Зникає тінь від об’єкту зйомки, і її не видно на знімку. Об’єкт при цьому виходить зовсім не об’ємним.

 

 

 

Бічне освітлення додає контурну лінію, але тіні можуть приховати деякі деталі об’єкта; освітлення об’єкту збоку, збільшує об’ємність зображення, надає об’єкту форму і передає його текстуру.

 

Освітлення ззаду об’єкта – це для сміливих.

 

Якщо кадр вийшов, то він чудовий. Добре освітлений задній план. За рахунок тіней, спрямованих до фотоапарата, збільшується глибина композиції, висвічується об’єкт зйомки, створюється ефект ореолу навколо об’єкта (для фотозйомки рекомендується використовувати спалах). При недостатній витримці створюється ефект силуету.

 

 

 

Рівномірне освітлення (хмарний день) – м’яке рівне світло навколо об’єкта фотозйомки; відсутні тіні які псують кадр; з’являється багатий спектр кольорових відтінків.

 

 

3. Основні помилки при фотографуванні

 

Фотознімок не в фокусі (розмитий знімок):

 • Коливання фотоапарата в момент зйомки;
 • Брудний об’єктив;
 • Фотоапарат розташований занадто близько до об’єкту.

 

 

 

Об’єкт зйомки не у фокусі (об’єкт зйомки нечіткий):

 • Рух об’єкта в момент зйомки;
 • Об’єкт зйомки знаходився поза зоною спрацьовування автофокусу або фотоапарат був у режимі відключення автофокусу (для фотоапаратів з автофокусом).

 

 

 

 

Дотримуйся дистанцію при зйомці зі спалахом (об’єкт зйомки дуже світлий):

 • Не перебувай занадто близько до об’єкту зйомки.

 

 

 

 

Частина фотознімку не вийшло:

 • Сторонній предмет закрив об’єктив фотоапарата.

 

 

 

 

Незрозумілий відблиск при зйомці зі спалахом:

 • Луч спалаху відбивається від дзеркальної поверхні на задньому плані.

 

 

Знімок дуже світлий:

 • Неправильно встановлена витримка;
 • Спалах занадто близько до об’єкта.

 

 

 

 

Знімок дуже темний:

 • Спалах не спрацював;
 • Спалах не був повністю заряджений;
 • Спалах занадто далеко від об’єкта.

 

 

 

Немає зображення:

 • Кришка об’єктива не була знята;
 • Сторонній предмет закрив об’єктив фотоапарата.

 

 

 

Якщо у людини на фотографії «червоні очі»:

 • Перед зйомкою включити все освітлення, перед тим, як знімати зі спалахом.